dropshipping pomysł na biznes internetowy

Dropshipping to jeden z pomysłów na biznes internetowy. Ściślej rzecz biorąc jest to model sprzedaży, w którym Ty zbierasz zamówienia, jesteś odpowiedzialny za dostarczenie klientów, a resztą zajmuje się ktoś inny. Czy warto bawić się w taki biznes?

Czym jest dropshipping?

Dropshipping to model biznesowy sprowadzający się do tego, że przedsiębiorca (którym możesz być Ty), pozyskuje klientów (np. poprzez swoją stronę internetową, sklep WWW czy nawet Allegro), a następnie przesyła wszystkie informacje o złożonym zamówieniu do (najczęściej) producenta.

Innymi słowy mówiąc, ten kto wpadnie na pomysł biznesu internetowego opartego o dropshipping jest… pośrednikiem, który otrzymuje x% prowizji za pozyskanie klienta.

Dropshipping bez tego się nie uda

Każdy biznes (nie ważne czy internetowy, czy nie) ma pewne “podstawy”, bez których spełnienia ani rusz. W przypadku gdy to dropshipping jest Twoim pomysłem na biznes, takim elementarnym warunkiem sukcesu jest… dojście do hurtowników. Hurtowników, którzy mogą zaoferować atrakcyjny (dobrze sprzedający się) produkt. Ale to oczywiście nie wszystko. Ważne by taki hurtownik gwarantował:

  • szybką dostawę,
  • dobrą obsługę klienta,
  • rozsądne warunki zwrotów, wymiany

Musisz być świadomy, że rozpoczynając biznes oparty o dropshipping, chociaż to Ty jesteś tylko pośrednikiem, to na Twe ramiona spadną skargi klientów, negatywne opinie, pytania o zwrot pieniędzy i tak dalej.

Znaleźć odpowiednich hurtowników, którzy zaoferują atrakcyjne warunki i dobry produkt nie jest łatwo, dlatego bez takich dojść nawet nie masz co myśleć o takim biznesie. Najczęściej dropshipping wykorzystywany jest w biznesie internetowym.

W dropshippingu najwiekszym przeciwnikiem jest czas…

Możesz wiedzieć lub nie, ale na Allegro znajdziesz masę ofert, które opierają się właśnie o dropshipping. Wystarczy, że spojrzysz na warunki dostawy, a tam często czas oczekiwania to kilkanaście dni, bowiem towar leci z Chin.
I by zaoszczędzić Ci czasu, szukaj takich ofert najczęściej w kategoriach odzieżowych.

Czy opłaca się sprzedawać na Allegro?

Ten długi czas oczekiwania (choć znany klientowi) często skutkuje otrzymaniem kolejnych maili “Gdzie mój towar, czekam już 20 dni” “Kiedy otrzymam paczkę” “Gdzie moja paczka” i tak dalej…

Cierpi na tym nie dostawca-hurtownik, któremu i tak już zapłaciłeś, ale Ty sam, bo musisz:

  • rozwiązać sytuację,
  • zadbać o dostarczenie produktu,
  • świecić oczami przed klientem.

Klienci czekają, dropshipping nie działa, a Ty zbierasz złe opinie

O ile produkt wreszcie dotrze do klienta to może on być średnio zadowolony z czasu oczekiwania, ale koniec końców otrzyma to co zamówił. Gorzej jest jeśli w dropshippingu coś zawiedzie, a takich scenariuszów może być wiele:

  • dostawca nie ma na stanie produktu, który sprzedałeś,
  • dostawca wydłuży czas oczekiwania ponad ustaloną liczbę dni,
  • dostawca wyśle inny/zły produkt

Tak można by wymieniać długo, a wszystko sprowadza się do tego, że klient po prostu będzie niezadowolony. Choć sam proces wysyłki zamówionego towaru odbywa się bez Twojego udziału, to jednak Ty zbierasz cięgi za to co sprzedajesz, bo w de facto przez Twoje ręce przeszło owe zamówienie i Ty musisz dopilnować by klient otrzymał to co chciał. A co jeśli chce zwrócić towar? A co jeśli chce dokonać wymiany?!…

Dropshipping ma duże zalety

Jak wszystko co nas otacza, dropshipping ma nie tylko wady, ale również zalety. I to duże! Przede wszystkim w tym modelu biznesu masz możliwość prowadzić handel na całym świecie, dowolnymi towarami (nawet bardzo drogimi), sprzedając je w nieograniczonych ilościach. W dropshippingu nic nie ma limitu, a plusem jest to, że możesz sprzedawać produkty, do których normalnie nie miałbyś dostępu lub byłby on utrudniony (np. skutery, motorówki).

Ale dropshipping to pomysł na biznes internetowy, który nie tylko ogranicza koszty produkcji (zakupu) towarów. Dzięki niemu ograniczasz do zera koszty magazynowe, nie musisz się tym martwić.

Coraz częściej (na szczęście) za towar dla hurtownika płacisz dopiero wówczas, kiedy klient zapłaci Tobie.

Jak sprzedawać na Allegro więcej

Dropshipping ma swoje wady

Nic w świecie nie jest idealne i podobnie jest również z takim pomysłem na biznes internetowy, jakim jest model oparty o dropshipping. Nigdy nie masz pewności, że zamówienie zostanie zrealizowane na czas, że dostawca wyśle to co miał wysłać, takiej jakości jak zapewniał. Koniec końców klient może pozostać niezadowolony, a Ty nie masz na to wpływu.

W przypadku dropshippingu nie masz również możliwości znakować produkty swoimi logiem, dlatego zbudowanie jakiejkolwiek marki jest praktycznie niemożliwe.

Koniec końców – co jednak w moim odczuciu najważniejsze – możesz wiele się narobić (uruchomić sklep internetowy, pozycjonować go, próbować pozyskiwać klientów), a potem niewiele zarobisz, bo większość zysku ze sprzedaży i tak trafi w ręce dostawcy-hurtownika.

Czy dropshipping to dobry pomysł na biznes?

Tylko w niektórych przypadkach. Przede wszystkim dropshipping jest dobrym pomysłem na biznes, kiedy chcesz rozpocząć pracować na swój rachunek, ale nie masz pieniędzy na zakup towaru, a koszty chcesz ograniczyć do minimum. Musisz się jednak pogodzić z tym, że Twoje zyski nie będą tak duże, jak gdybyś działał bez udziału “trzeciej strony”.

Prowadzić biznes internetowy oparty o dropshipping powinni również Ci, którzy świetnie odnajdują się
w marketingu, potrafią pozyskiwać klientów, wiedzą jak skutecznie prowadzić sklep internetowy. Ograniczając rolę biznesową w kontekście tworzenia biznesu, mogą wykorzystać swoje atuty, a także ukryć braki.

Nie zapomnij, że w prowadzeniu skutecznego biznesu internetowego jak i znalezieniu pomysłu na niego pomoże Ci mój kurs dostępny tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*