Jak zarobić na blogu? Skuteczne sposoby monetyzacji bloga!

jak zarobić na blogu

Coraz więcej osób główkuje jak zarobić na blogu? Medialnie nagłośniony sposób zarabiania dzisiejszych czasów stał się bardzo modny.

Nic w tym dziwnego skoro przekaz brzmi banalnie prosto – “załóż bloga, zacznij pisać o tym co lubisz (co Cię interesuje), a potem zarabiaj”.

Przytacza się przykłady znanych osób, które zarabiają na blogu grube pieniądze, ale rzeczywistość pokazuje, że aby zarobić na blogu trzeba się nieco napracować.

Jak w każdym modelu biznesu internetowego zarabianie na blogu może przyjąć różne formy. Mniej lub bardziej skuteczne.

W większości jednak wszyscy skupiają się na sprzedaży miejsc reklamowych, co w moim odczuciu jest nie tylko błędem, ale i niewykorzystaniem potencjału.

Poza tym istnieje bardzo duże ryzyko napracowania się po kilkanaście godzin tygodniowo bez jakiegokolwiek zarobku.

W tym artykule:

  • dowiesz się czy i jak można zarobić na blogu?
  • poznasz pomysły na monetyzację bloga
  • zobaczysz co zrobić by na blogu zarabiać

Jak rozumieć zarabianie na blogu?

W biznesie internetowym musimy rozróżnić blog od strony internetowej, stronę internetową od sklepu – i tak dalej. Choć technicznie jest to wszystko tym samym (treścią w języku HTML, PHP, CSS itd.) to praktycznie różni się swoim przeznaczeniem.

Blog to najczęściej prosta strona internetowa, w której cyklicznie pojawiają się artykuły na temat związany z blogiem.

Strona internetowa może przybierać różne postacie. Może to być strona z grami (filmami) on-line, czat, portal społecznościowy, portal aukcyjny, serwis randkowy, strona sprzedażowa (produktu, usługi) i tak dalej.

Definicji sklepu internetowego przedstawiać nie trzeba, choć pod jednym adresem może być prowadzony sklep internetowy, wzbogacony o treści blogowe, a nawet o całą stronę internetową.

Warto jednak wiedzieć, że metody zarabiania na blogu różnią się od metod monetyzacji ruchu na stronie internetowej czy e-sklepie.

Jak zarobić na blogu?

Myślę, że co najmniej 9 na 10 osób stara się zarobić na blogu umieszczając tam reklamy. Najpopularniejszym rozwiązaniem są reklamy Google Adsensez którymi wystartować można niemal w kilka minut.

Dzięki dobrym stawkom, ale przede wszystkim nieskończonej grupie reklamodawców, którzy GWARANTUJĄ reklamy dopasowane do treści strony Google Adsense jest tak popularne.

Okazuje się jednak, że dziś coraz więcej osób stosuje oprogramowanie blokujące reklamy (np. AdBlock), przez co zarobki znacząco spadły.

Poza tym Google stosuje swoje automaty, które w przypadku (rzekomego) złamania regulaminu blokują dostęp do Google Adsense zabierając nie tylko cały zarobek, ale i blokując dostęp do programu do końca życia. Naprawdę.

I choć moim zdaniem to dobrze, że Google dba o reklamodawców to jednak znam historię niesprawiedliwych ocen łamania regulaminu.

Na przykład swego czasu czytałem historię człowieka, który 2-3 lata przed tym jak zaczęły się Mistrzostwa Europy w Polsce w piłce nożnej założył bloga na ten temat. Co oczywiste ruch gwałtownie wzrósł w okresie mistrzostw, a Google potraktowało to jako wykorzystanie technik spamerskich i facet otrzymał bana na Adsense:)

Nawet jeśli właściciel bloga będzie starał się od Google Adsense uniezależnić i zarabiać na reklamach to:

Czy wobec tego na blogu można zarobić?

Sposoby monetyzacji bloga

Jak zarobić na blogu? Przede wszystkim znaleźć odpowiedni sposób monetyzacji, czyli co zrobić by prócz pisania, zarabiać.

Zauważ, że dotychczas wykorzystywane techniki monetyzacji bloga raczej odchodzą do lamusa, a ich skuteczność drastycznie spada.

Aby zarobić na blogu trzeba wymyślić coś skuteczniejszego od umieszczania reklam Adsense.

Jasne, możesz prowadzić bloga hobbystycznie, z pasji “a przy okazji” zarobić na tym parę groszy.

Jeśli jednak zaczynasz prowadzić bloga ze stricte biznesowym celem, jakim jest zarobienie pieniędzy to musisz poznać inne sposoby monetyzacji niż tylko umieszczenia na nim reklam.

Aby zarobić na blogu, możesz zdecydować się umieszczać artykuły sponsorowane.

O co w tym chodzi? Jest to nowoczesny sposób reklamy (ale nie tylko). Firmy potrzebują reklamy by sprzedawać swoje produkty.

Załóżmy, że prowadzisz bloga o motoryzacji. Uwierz mi, że znacznie szybciej znajdziesz (np. sklep internetowy z częściami samochodowymi), który zdecyduje się umieścić na Twoim blogu artykuł aniżeli reklamę w postaci banneru.

Jest to spowodowane tym, że artykuł jest znacznie skuteczniejszy w dzisiejszych czasach (jeśli napisze go copywriter z głową na karku), a poza tym taki artykuł z zamieszczonym linkiem ma również niebagatelne znaczenie w kontekście pozycjonowania strony WWW (wspomnianego sklepu).

Gdy Twój blog dotyczy chwytliwej tematyki lub ma dużą wartość SEO (dla pozycjonowania) to każdego dnia możesz dostać oferty na umieszczenie takiego artykułu. A jego koszt czyli Twój zarobek? Od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy!

Być może masz możliwość tworzenia treści, które rozwiązują problemy na jakie w Internecie trudno znaleźć odpowiedź. Może to być doradztwo prawne, ekonomiczne czy biznesowe.

Jeśli zamieszczone przez Ciebie artykuły rozwiązują czyjś problem to za dostęp do tej treści możesz pobierać opłaty. I będzie to kolejny, znacznie skuteczniejszy od umieszczania reklam, sposób monetyzacji bloga.

Kiedy zarobisz na blogu

Na blogu można zarabiać naprawdę sensowne pieniądze, szczególnie kiedy przyjęty przez Ciebie model monetyzacji okaże się trafiony.

Moja porada jest taka: wymyśl coś innego, aniżeli reklamy Adsense. Naprawdę.

Jednak nawet perfekcyjnie utkany sposób monetyzacji na niewiele się zda jeśli:

  • nikt nie będzie czytał Twojego bloga
  • tematyka bloga będzie niszowa
  • blog będzie traktował o tematyce mało biznesowej (np. tkanie wełny)

Prócz świetnych artykułów, które powinieneś regularnie publikować na blogu musisz:

  • zidentyfikować grupę docelową swoich Czytelników
  • dowiedzieć się gdzie możesz znaleźć tych Czytelników
  • wiedzieć jak przekonać by pożądani przez Ciebie Czytelnicy trafili na Twój blog
  • sprawić by Twój sposób monetyzacji zaczął działać

Masz już wiedzę jak zarabiać na blogu, ale sama wiedza to nie wszystko. Musisz wykazać się cierpliwością, regularnością w publikowaniu artykułów i skupić się na tym by przyjąć skuteczny sposób zarabiania.

Jeśli masz problemy z tym, żeby wreszcie zacząć zarabiać w Internecie możesz zapisać się na mój kurs.

pomysł na dochód pasywny w Internecie

Tagged under:

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.