jak zarobić na blogu

Coraz więcej osób główkuje jak zarobić na blogu? Medialnie nagłośniony sposób zarabiania dzisiejszych czasów stał się bardzo modny.

Nic w tym dziwnego skoro przekaz brzmi banalnie prosto – “załóż bloga, zacznij pisać o tym co lubisz (co Cię interesuje), a potem zarabiaj”.

Przytacza się przykłady znanych osób, które zarabiają na blogu grube pieniądze, ale rzeczywistość pokazuje, że aby zarobić na blogu trzeba się nieco napracować.

Jak w każdym modelu biznesu internetowego zarabianie na blogu może przyjąć różne formy. Mniej lub bardziej skuteczne.

W większości jednak wszyscy skupiają się na sprzedaży miejsc reklamowych, co w moim odczuciu jest nie tylko błędem, ale i niewykorzystaniem potencjału.

Poza tym istnieje bardzo duże ryzyko napracowania się po kilkanaście godzin tygodniowo bez jakiegokolwiek zarobku.

W tym artykule:

 • dowiesz się czy i jak można zarobić na blogu
 • poznasz sposoby monetyzacji bloga (jak zarobić na bogu)
 • powiem jak i gdzie promować blog
 • wytłumaczę co pisać, żeby mieć wielu czytelników
 • zobaczysz co zrobić by na blogu zarabiać

Zarabiam na blogu, czyli jak?

W biznesie internetowym musimy rozróżnić blog od strony internetowej, stronę internetową od sklepu – i tak dalej. Choć technicznie jest to wszystko tym samym (treścią w języku HTML, PHP, CSS itd.) to praktycznie różni się swoim przeznaczeniem.

Blog to najczęściej prosta strona internetowa, w której cyklicznie pojawiają się artykuły na temat związany z blogiem.

Strona internetowa może przybierać różne postacie. Może to być strona z grami (filmami) on-line, czat, portal społecznościowy, portal aukcyjny, serwis randkowy, strona sprzedażowa (produktu, usługi) i tak dalej.

Definicji sklepu internetowego przedstawiać nie trzeba, choć pod jednym adresem może być prowadzony sklep internetowy, wzbogacony o treści blogowe, a nawet o całą stronę internetową.

Warto jednak wiedzieć, że metody zarabiania na blogu różnią się od metod monetyzacji ruchu na stronie internetowej czy e-sklepie.

Jak zarobić na blogu

Myślę, że co najmniej 9 na 10 osób stara się zarobić na blogu umieszczając tam reklamy.

Najpopularniejszym rozwiązaniem są reklamy Google Adsensez którymi wystartować można niemal w kilka minut.

Dzięki dobrym stawkom, ale przede wszystkim nieskończonej grupie reklamodawców, którzy GWARANTUJĄ reklamy dopasowane do treści strony Google Adsense jest tak popularne.

Okazuje się jednak, że dziś coraz więcej osób stosuje oprogramowanie blokujące reklamy (np. AdBlock), przez co zarobki znacząco spadły.

Poza tym Google stosuje swoje automaty, które w przypadku (rzekomego) złamania regulaminu blokują dostęp do Google Adsense zabierając nie tylko cały zarobek, ale i blokując dostęp do programu do końca życia. Naprawdę.

I choć moim zdaniem to dobrze, że Google dba o reklamodawców to jednak znam historię niesprawiedliwych ocen łamania regulaminu.

Na przykład swego czasu czytałem historię człowieka, który 2-3 lata przed tym jak zaczęły się Mistrzostwa Europy w Polsce w piłce nożnej założył bloga na ten temat. Co oczywiste ruch gwałtownie wzrósł w okresie mistrzostw, a Google potraktowało to jako wykorzystanie technik spamerskich i facet otrzymał bana na Adsense:)

Nawet jeśli właściciel bloga będzie starał się od Google Adsense uniezależnić i zarabiać na reklamach to:

Czy wobec tego na blogu można zarobić?

4 Sposoby monetyzacji bloga

Istnieje kilka sposobów monetyzacji bloga:

 • Reklamy (Google Adsense)

W wypadku reklam wystarczy umieścić odpowiedni kod (generowany automatycznie) na swoim blogu.

Najczęściej (w 99.99% przypadków) reklamy na blogu, to reklamy z programu Google Adsense, które automatycznie dopasowują się do odwiedzającego (co zwiększa szanse na to, że w nie kliknie, a za tym Ty zarobisz pieniądze).

Google Adsense zdobyło monopol na rynku dzięki niezliczonej ilości reklamodawców, a także stosunkowo wysokim stawkom (od kilkunastu groszy do nawet kilku złotych za kliknięcie w reklamę).

Musisz jednak pamiętać, że aby zarabiać na Adsense (czy innych reklamach), Twój blog musi być czytany przez dziesiątki tysięcy osób.

To wymaga byś nie tylko dostarczał wartościowych i ciekawych treści, ale też działał w chodliwej tematyce, która jest często wyszukiwana w Google, a liczba Twoich potencjalnych Czytelników była duża.

 • Promowanie produktów w programach partnerskich (afiliacyjnych)

W Internecie znajdziesz wiele programów partnerskich (afiliacyjnych), w których otrzymasz wynagrodzenie za każdy sprzedany produkt z Twojego polecenia.

Schemat jest prosty: znajdujesz program partnerski dotyczący tematyki Twojego bloga -> promujesz produkty -> za każdym razem gdy ktoś kupi produkt (za pośrednictwem Twojego linku) otrzymasz prowizję od sprzedaży.

Brzmi fajnie, ale musisz pamiętać, że aby zarabiać w ten sposób musisz sporo się napracować, a i tak do Twojej kieszeni trafia tylko ułamek wartości sprzedaży (a przecież napracowałeś się dokładnie tak samo jak gdybyś sprzedawał swój produkt).

Nie jestem zwolennikiem promowania programów partnerskich, bo moim zdaniem przy tym samym nakładzie pracy można zarabiać znacznie więcej, o czym przekonywałem w tym artykule.

 • Publikacja artykułów sponsorowanych

Artykuły sponsorowane to ostatnio bardzo popularna forma promocji produktów, usług, firm, a także sposób na pozycjonowanie strony internetowej.

Agencje marketingu internetowego, jak i każdy kto prowadzi biznes on-line, szukają tematycznie powiązanych stron internetowych (w tym blogów), na którym mogą promować swój biznes, produkt czy usługę.

Za publikację swojego artykułu na Twoim blogu mogą zapłacić od kilkunastu złotych do nawet kilku tysięcy!

Wartość publikacji artykułu sponsorowanego zależy przede wszystkim od rozpoznawalności Twojego bloga, ilości czytelników, jak i wartości SEO strony (poziom zaufania, liczba linków i tym podobne).

 • Sprzedaż swojego produktu lub usługi

Na blogu zarobisz pieniądze, kiedy zdecydujesz się za jego pośrednictwem sprzedawać własny produkt lub usługę.

Załóżmy, że prowadzisz jesteś fryzjerką.

Prowadząc bloga możesz pisać różne artykuły, na przykład: “Jak polokować włosy prostownicą”.

Wiele osób skorzysta z Twoich porad robiąc to samemu.

Na pewno będą jednak kobiety, które powiedzą “A nie chce mi się. Potrzebują wyglądać doskonale, więc zadzwonię się umówić na wizytę” albo “Ta kobieta zna się na rzeczy. Takiej fryzjerki szukałam”.

Rozumiesz już jak zarobić na blogu promując na nim swoje produkty lub usługi?

Jak zarabiać na blogu sensowne pieniądze

Jak zarobić na blogu?

Przede wszystkim znaleźć odpowiedni sposób monetyzacji, czyli co zrobić by prócz pisania, zarabiać.

Zauważ, że dotychczas wykorzystywane techniki monetyzacji bloga raczej odchodzą do lamusa, a ich skuteczność drastycznie spada.

Aby zarobić na blogu trzeba wymyślić coś skuteczniejszego od umieszczania reklam Adsense.

Jasne, możesz prowadzić bloga hobbystycznie, z pasji “a przy okazji” zarobić na tym parę groszy.

Jeśli jednak zaczynasz prowadzić bloga ze stricte biznesowym celem, jakim jest zarobienie pieniędzy to musisz poznać inne sposoby monetyzacji niż tylko umieszczenia na nim reklam.

Aby zarobić na blogu, możesz zdecydować się umieszczać artykuły sponsorowane.

O co w tym chodzi? Jest to nowoczesny sposób reklamy (ale nie tylko).

Firmy potrzebują reklamy by sprzedawać swoje produkty.

Załóżmy, że prowadzisz bloga o motoryzacji. Uwierz mi, że znacznie szybciej znajdziesz (np. sklep internetowy z częściami samochodowymi), który zdecyduje się umieścić na Twoim blogu artykuł aniżeli reklamę w postaci banneru.

Jest to spowodowane tym, że artykuł jest znacznie skuteczniejszy w dzisiejszych czasach (jeśli napisze go copywriter z głową na karku), a poza tym taki artykuł z zamieszczonym linkiem ma również niebagatelne znaczenie w kontekście pozycjonowania strony WWW (wspomnianego sklepu).

Gdy Twój blog dotyczy chwytliwej tematyki lub ma dużą wartość SEO (dla pozycjonowania) to każdego dnia możesz dostać oferty na umieszczenie takiego artykułu. A jego koszt czyli Twój zarobek? Od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy!

Być może masz możliwość tworzenia treści, które rozwiązują problemy na jakie w Internecie trudno znaleźć odpowiedź. Może to być doradztwo prawne, ekonomiczne czy biznesowe.

Piąty sposób monetyzacji bloga

Jeśli zamieszczone przez Ciebie artykuły rozwiązują czyjś problem to za dostęp do tej treści możesz pobierać opłaty. 

I będzie to kolejny, znacznie skuteczniejszy od umieszczania reklam, sposób monetyzacji bloga.

Kiedy zarobisz na blogu

Na blogu można zarabiać naprawdę sensowne pieniądze, szczególnie kiedy przyjęty przez Ciebie model monetyzacji okaże się trafiony.

Moja porada jest taka: wymyśl coś innego, aniżeli reklamy Adsense. Naprawdę.

Jednak nawet perfekcyjnie utkany sposób monetyzacji na niewiele się zda jeśli:

 • nikt nie będzie czytał Twojego bloga
 • tematyka bloga będzie niszowa a Ty będziesz chcieć zarabiać na reklamach
 • blog będzie traktował o tematyce mało biznesowej (np. tkanie wełny)

Prócz świetnych artykułów, które powinieneś regularnie publikować na blogu musisz:

 • zidentyfikować grupę docelową swoich Czytelników
 • dowiedzieć się gdzie możesz znaleźć tych Czytelników
 • wiedzieć jak przekonać by pożądani przez Ciebie Czytelnicy trafili na Twój blog
 • sprawić by Twój sposób monetyzacji zaczął działać

Masz już wiedzę jak zarabiać na blogu, ale sama wiedza to nie wszystko. Musisz wykazać się cierpliwością, regularnością w publikowaniu artykułów i skupić się na tym by przyjąć skuteczny sposób zarabiania.

Jeśli masz problemy z tym, żeby wreszcie zacząć zarabiać w Internecie możesz zapisać się na mój kurs.

pomysł na dochód pasywny w Internecie

Co pisać na blogu by mieć wielu czytelników

Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, że im więcej czytelników na Twoim blogu, tym lepiej.

Jeśli zarabiasz na reklamach, to większa liczba czytelników oznacza większą liczbę kliknięć w reklamy, a co za tym idzie zarobków.

Jeśli za pomocą bloga promujesz produkty w programach partnerskich lub (co lepsze) sprzedajesz swój produkt czy usługę, tym większą masz szansę na zarobek.

To oczywiste.

Jednak co pisać na blogu, żeby przyciągnąć czytelników?

Najlepiej będzie jeśli za pomocą bloga rozwiążesz problemy Internautów.

Wracając do przykładu fryzjerki, możesz odpowiedzieć na pytanie: “Co zrobić z rozdwojonymi końcówkami?”

Jedne sposoby mogą dotyczyć stosowania odżywek, inne odpowiedniej diety, a inne wizyty w Twoim salonie.

Najkorzystniej (z biznesowego punktu widzenia) będzie jeśli treści na blogu będą miały charakter poradnikowy.

Znacznie trudniej jest zarobić na blogu jeśli większość Twoich treści to newsy informacyjne – w takim wypadku najrozsądniej będzie zarabiać na reklamach.

Jak i gdzie promować blog

Wiesz jak zarabiać na blogu.

Jesteś świadomy, że będą Ci do tego potrzebni czytelnicy.

Wobec tego warto byłoby zastanowić się skąd ich wziąć:

 • publikuj pomocne artykuły, a ludzie odnajdą Cię w Google

Ruch na bloga zgarniesz, publikując pomocne artykuły opatrzone odpowiednią optymalizacją SEO (dobrze dobrane tytułu, słowa kluczowe czy treść artykułu).

Popularne i wartościowe artykułu pojawiają się wysoko w wynikach wyszukiwania Google.

Jak wiadomo, to tam ludzie szukają odpowiedzi na swoje pytania.

Jeśli Twój blog będzie wysoko w Google, to nie będziesz mógł narzekać na ilość czytelników.

 • promuj się na Facebooku, Twiterze i innych mediach społecznościowych

Kiedy już napiszesz artykuł, to możesz go promować za pomocą mediów społecznościowych, w tym przede wszystkim Facebooka.

Wrzuć link do artykułu tam gdzie uważasz za słuszne a na pewno ktoś go odwiedzi.

Jeśli będzie to dobry i wartościowy artykuł to ludzie zaczną go lubić lub udostępniać, a to nakręci kolejne wizyty na Twoim blogu.

 • rozmawiaj na forach

Znajdź fora internetowe dotyczące tematyki Twojego bloga.

Jeśli uznasz, że dany wpis czy zapytanie dobrze odnosi się do artykułu na Twoim blogu to po prostu wrzuć link i w ten sposób zyskasz kolejnych czytelników.

 • komentuj podobne blogi

Kiedy rozpoczniesz przygodę ze swoim blogiem to na pewno nie będziesz mieć wielu czytelników.

Na pewno również znajdziesz podobne blogi, na których możesz umieszczać w nich komentarze, a przy okazji promować swój blog.

Być może czytelnicy podobnego bloga zainteresują się również prezentowanymi przez Ciebie treściami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*