nisza na biznes internetowy

Nisza na biznes internetowy jest w stanie zagwarantować Ci interes, który będzie dochodowy, pozbawiony konkurencji i postawi Cię na uprzywilejowanej pozycji. Znalezienie niszy biznesowej można porównać do odnalezienia zaginionego skarbu.

Przyznam szczerze – znalezienie niszy na biznes internetowy nie jest łatwe ani szybkie, ale jeśli Ci się uda możesz bardzo wiele na tym zyskać.

Czym jest nisza biznesowa?

Nisza biznesowa jest sytuacją, w której popyt na usługi, produkty nie został zaspokojony przez podaż. Innymi słowy na rynku występuje więcej osób chętnych do kupienia produktu (zapłaty za usługę) niż tych produktów (usług) jest sprzedawanych (oferowanych). Bardzo często nisza biznesowa może oznaczać sytuację, w której nikt nie oferuje takiego produktu bądź usługi.

Z tego wynika, że dzięki niszy biznesowej możesz znaleźć (a następnie oferować) produkt lub usługę, która jest poszukiwana przez potencjalnych konsumentów, ale nikt jej nie oferuje. Dzięki temu możesz zająć pozycję lidera rynku i jako pierwszy oferować produkt (usługę).

Niszą biznesową nie musi być jednak bardzo innowacyjny produkt bądź usługa. Za niszę biznesową uznać można zmodyfikowany produkt lub usługę. Na przykład jeśli dotychczas produkowano tylko myszki komputerowe dla praworęcznych to odnalezieniem niszy rynkowej było rozpoczęcie produkcji myszki komputerowej dla leworęcznych. Jak więc widzisz rozchodziło się o modyfikację produktu, która jednak doprowadziła do całkowitej innowacji i zaspokojenia potrzeb dużej grupy osób, które dotychczas musiały pracować na komputerze niezbyt wygodnie.

Co zyskasz dzięki niszy?

Dzięki niszy biznesowej możesz zyskać ogromną przewagę nad konkurencją. Ten kto pierwszy zacznie oferować produkt bądź usługę automatycznie staje się liderem danego rynku i przejmuje jego sporą część. To właśnie Ciebie ludzie będą utożsamiać z tym produktem (usługą) i będziesz pierwszą firmą o jakiej pomyślą kiedy będą chcieli to zamówić.

Nisza biznesowa pozwoli Ci szybko zarobić pieniądze, ponieważ oferujesz coś czego ludzie szukają i potrzebują.

Nisza na biznes internetowy – gdzie jej szukać?

Niszę biznesową można znaleźć ale także i tworzyć. Jeszcze kilka lat temu nikt z nas nie potrzebował zegarka z dostępem do Internetu, a dziś smartwatche są produktem, który cieszy się popularnością.

By wypromować produkt bądź usługę i w ten sposób stworzyć na nią popyt potrzebujesz sporych nakładów finansowych i dużej kampanii reklamowej. Znacznie łatwiej jest znaleźć istniejącą niszę biznesową i wykorzystać ją by zaspokoić potrzeby konsumentów. Ale jak to zrobić?

Cóż najprościej znaleźć niszę biznesową wyszukując problemy ludzi, które nie znajdują rozwiązań. Możesz na przykład przeglądać fora internetowe, przyglądać się opinii ludzi by znaleźć powielający się problem, z którym mało kto sobie radzi. I mogą to być bardzo różne rzeczy, np. ludzie mogą pytać:

  • jak napisać biznesplan – oferuj pisanie biznesplanów
  • jak stworzyć CV, które da pracę – oferuj tworzenie CV
  • gdzie znaleźć pracę w mieście X – otwórz agencję pracy
  • czy gdziekolwiek można kupić modne ubrania w dużych rozmiarach?! – otwórz sklep, produkcję takich ubrań

To oczywiście tylko przykłady, a takich pytań znajdziesz tysiące. Te, które powielają się coraz częściej możesz uznać za potencjalną niszę biznesową. Następnie zrób rozeznanie po rynku i zobacz czy faktycznie jeszcze nikt nie oferuje takiego produkt (usługi), a nawet jeśli tak to czy podaż wciąż nie przewyższa popytu.

Nisza na biznes internetowy  może Ci również wpaść do głowy jeśli śledzisz (przełomowe) nowości. Przykładowo kilka lat temu taką nowością były e-papierosy, które zrewolucjonizowały rynek. Zainteresowani ludzi (do dziś) jest ogromne, a ci, którzy w odpowiednim czasie otworzyli sklepy internetowe (jak i stacjonarne) z produktami tego typu zbili małą fortunę.

Jak dobrze wykorzystać niszę na biznes internetowy

Kiedy Twoim zdaniem znajdziesz niszę na biznes internetowy to musisz tę okazję wykorzystać. Nie wahaj się ani chwili, bowiem ta chwila zawahania może Cię kosztować uprzedzenie przez konkurencję. W biznesie internetowym trzeba działać szybko i wykorzystywać nadarzające się okazję.

Nisza na biznes internetowy ma tę zaletę, że najczęściej bardzo łatwo wypozycjonujesz swoją stronę WWW na interesujące Cię frazy. Nie zapomnij jednak by promować się również na innych kanałach jak Adwords czy Facebook. Pomocne okazać się mogą również fora internetowe.

Co jednak ważne – w przypadku niszy na biznes internetowy – jednym z głównych założeń jest nie tylko (tradycyjna) promocja produktu czy usługi, ale (może przede wszystkim) kampania edukacyjna. Zazwyczaj potencjalni klienci mogą nie zdawać sobie sprawy z istnienia takiego produktu (usługi), więc Twoim pierwszym zadaniem jest uświadomienie konsumentów o jego istnieniu i zaletach.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*