Jak zarobić na blogu?

jak zarobić na blogu

Coraz więcej osób główkuje jak zarobić na blogu? Medialnie nagłośniony sposób zarabiania dzisiejszych czasów stał się bardzo modny. Nic w tym dziwnego skoro przekaz brzmi banalnie prosto – „załóż bloga, zacznij pisać o tym co lubisz (co Cię interesuje”, a potem zarabiaj”. Przytacza się przykłady znanych osób, które zarabiają na blogu grube pieniądze, ale rzeczywistość pokazuje, że aby zarobić na blogu trzeba się nieco napracować.

Jak w każdym modelu biznesu internetowego zarabianie na blogu może przyjąć różne formy. W większości jednak wszyscy skupiają się na sprzedaży miejsc reklamowych, co w moim odczuciu jest nie tylko błędem, ale i niewykorzystaniem potencjału. Poza tym istnieje bardzo duże ryzyko napracowania się po kilkanaście godzin tygodniowo bez jakiegokolwiek zarobku.

Jak rozumieć zarabianie na blogu?

W biznesie internetowym musimy rozróżnić blog od strony internetowej, stronę internetową od sklepu – i tak dalej. Choć technicznie jest to wszystko tym samym (treścią w języku HTML, PHP, CSS itd.) to praktycznie różni się swoim przeznaczeniem.

Blog to najczęściej prosta strona internetowa, w której cyklicznie pojawiają się artykuły na temat związany z blogiem.

Strona internetowa może przybierać różne postacie. Może to być strona z grami (filmami) on-line, czat, portal społecznościowy, portal aukcyjny, serwis randkowy, strona sprzedażowa (produktu, usługi) i tak dalej.

Definicji sklepu internetowego przedstawiać nie trzeba, choć pod jednym adresem może być prowadzony sklep internetowy, wzbogacony o treści blogowe, a nawet o całą stronę internetową.

Warto jednak wiedzieć, że metody zarabiania na blogu różnią się od metod monetyzacji ruchu na stronie internetowej czy e-sklepie.

Jak zarabiać na blogu?

Myślę, że co najmniej 9 na 10 osób stara się zarobić na blogu umieszczając tam reklamy. Najpopularniejszym rozwiązaniem są reklamy Google Adsense, z którymi wystartować można niemal w kilka minut. Dzięki dobrym stawkom, ale przede wszystkim nieskończonej grupie reklamodawców, którzy GWARANTUJĄ reklamy dopasowane do treści strony Google Adsense jest tak popularne.

Okazuje się jednak, że dziś coraz więcej osób stosuje oprogramowanie blokujące reklamy (np. AdBlock), przez co zarobki znacząco spadły. Poza tym Google stosuje swoje automaty, które w przypadku (rzekomego) złamania regulaminu blokują dostęp do Google Adsense zabierając nie tylko cały zarobek, ale i blokując dostęp do programu do końca życia. Naprawdę.

I choć moim zdaniem to dobrze, że Google dba o reklamodawców to jednak znam historię niesprawiedliwych ocen łamania regulaminu. Na przykład swego czasu czytałem historię człowieka, który 2-3 lata przed tym jak zaczęły się Mistrzostwa Europy w Polsce w piłce nożnej założył bloga na ten temat. Co oczywiste ruch gwałtownie wzrósł w okresie mistrzostw, a Google potraktowało to jako wykorzystanie technik spamerskich i facet otrzymał bana na Adsense:)

Nawet jeśli właściciel bloga będzie starał się od Google Adsense uniezależnić to:

Czy wobec tego na blogu można zarobić?

Jak zarobić na blogu?

Tak, na blogu można zarobić. Jednak pod uwagę trzeba wziąć fakt, że dotychczas wykorzystywane techniki monetyzacji bloga raczej odchodzą do lamusa, a ich skuteczność drastycznie spada. Aby zarobić na blogu trzeba przyjąć inny model biznesowy, mieć inny biznesplan.

Najważniejszym wyznacznikiem sukcesu bloga prowadzącego do tego by zaczął zarabiać jest pozyskanie ruchu, użytkowników, którzy będą go odwiedzać. Następnie przekształcenie ich w klientów może być o wiele łatwiejsze. Szczególnie jeśli poznasz treść przygotowanego przeze mnie kursu zarabiania w sieci – kliknij tutaj by się zapisać.

Tagged under:

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.